Zam KKTC’yi ayağa kaldırdı: ‘Üretimin idam kararı’

390

Elektrik zammı KKTC’yi ayağa kaldırdı: ‘Üretimin idam kararı’

KKTC’de elektrik fiyatlarına yapılan zamma sendikalardan ve üreticilerden tepki yağıyor: “Bu elektrik fiyatlarıyla üretsek bile ürünü kimseye satamayız”Kıbrıs’ın kuzeyinde üçlü koalisyon hükümeti, elektriğe kayda değer bir zam yaptı. “Ortalama bir evin elektrik faturası üç katına çıkabilir” yorumlarının yapıldığı KKTC’de, halk ve örgütler yeni zamma yüksek tonda tepki gösteriyor. 

Kıbrıs Türk haber kaynaklarındaki son bilgilere göre Elektrik İnkişaf Yasası kapsamında yeni nizamname Resmî Gazete’de yayımlandı. Yeni karara göre akaryakıt fiyatları artık döviz de dikkate alınarak belirlenecek ve elektrik zammı otomatik olarak yapılacak. Karar kapsamında ayrıca, Teknecik Elektrik Santrali’ne gelen akaryakıt günlük akaryakıt fiyatı üzerinden sayaçlara yansıtılacak.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Hükümetin yeni açıklamalarına Kıbrıslı vatandaşlar ve kuruluşlar sert tonda tepki gösterdi. Vatandaşlar sosyal medya aracılığıyla eleştiri yağdırırken, birçok kuruluş ve örgüt de yazılı açıklamalarla zammın olası etkileri hakkında uyarıda bulundu. 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), elektrik zammının yerel üretime son vermekle eşdeğer olduğunu belirterek “Bu, üretimin idam kararıdır” değerlendirmesinde bulundu. “Defalarca elektrik zammı konusunda temkinli davranılması, makul olunması konusunda yaptığımız uyarılar maalesef geldiğimiz noktada görmezden gelinmiştir” denilen açıklamada ayrıca, “Bu elektrik fiyatlarıyla üretsek bile ürünü kimseye satamayız. Sektörlerin pandeminin, döviz krizi ve tedarik sıkıntısı gibi önemli sıkıntılarla boğuştuğu bir ortamda, en önemli girdi maliyetlerinin başında olan elektrikte üç katı oranda bir zam yapılması çok büyük bir yanlıştır. Bugünden sonra yerli ürünlerin ithal ürünlere karşı rekabet gücü sıfırlanmıştır” uyarısına yer verildi.