24 SENDİKADAN HÜKÜMETE MUHTIRA: “ÜLKE GENELİNDE GENEL GREVLE HAYAT DURUR“

413
24 SENDİKADAN HÜKÜMETE MUHTIRA: “ÜLKE GENELİNDE GENEL GREVLE HAYAT DURUR

İş (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum (Değişiklik) Yasa Tasarılarına karşı çıkan 24 sendika, Başbakanlık önünde basın açıklaması yaptı ve hükümete muhtıra verdi. Sendikalar, tasarıların komitelerde görüşülmeye başlandığı gün ülke genelinde genel grevle birlikte hayatın duracağı uyarısında bulundu.

Sendikalar, hükümetin söz konusu yasa tasarıları ile toplu iş sözleşmelerini ve buna bağlı hakların kaldırılmasını, dolayısı ile örgütlenmiş sendikal birlikteliğin dağıtılmasını amaçladığını savundu.

MUHTIRAYI BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI HÜSEYİN AMCAOĞLU ALDI

Sendikalar, yurtdışında olan Başbakan Ersan Saner’e teslim etmek üzere Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu’na muhtırayı verdi. Eylemde, “Atanmış Başbakan Elini Emekçinin Ekmeğinden Çek” yazılı bir de pankart açıldı.

Başbakanlık önünde yapılan eylemde ilk olarak Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya bir konuşma yaptı. Ardından ise Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Başkanı Koral Aşam hükümete verilen muhtırayı okudu.

Konuşmaların ardından muhtıra, Başbakana teslim edilmek üzere Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu’na verildi.

Muhtırada imzası bulunan 24 sendika şöyle:

“DEV-İŞ Federasyonuna bağlı EMEK-İŞ, DEVRİMCİ GENEL-İŞ, PETROL-İŞ; HÜR-İŞ Federasyonuna bağlı KAMU-İŞ, BAY-SEN, DAÜ PER-SEN, MEMUR-SEN, BÜRO-İŞ, BASS, BEL-SEN, DİN- GÖR-SEN; TÜRK-SEN Federasyonuna bağlı EL-SEN, KES, TES, GIDA-SEN, KTAMS, KAMU-SEN, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, BES, MAĞUSA TÜRK GENEL-İŞ, BASIN-SEN, DAÜ BİR-SEN, ÇAĞ-SEN